Мови

  • English
  • Українська

Пошук

Синдикація

RSS-матеріал

Про Інститут / Почесні доктори / Дуглас Гендерсон

Дуглас Гендерсон


Дуглас ГендерсонРішенням Вченої ради ІФКС НАН України від 29 квітня 2010 р. звання Doctor honoris causa присвоєно Дугласу Гендерсону (Університет Брігхама Янга, м. Прово, США) за видатний вклад в статистичну теорію рідин, визначну роль в розвитку статистичної фізики та зміцнення співпраці між науковцями і науковими інституціями Північної Америки та України.

Професор Дуглас Гендерсон є відомим вченим у теорії рідкого стану та статистичної фізики. Впродовж десятиріч його результати вважаються класичними для кількох поколінь фізиків та хіміків. Загальновідомою є теорія Баркера-Гендерсона, що заклала фундамент сучасної теорії рідин. Метод Гендерсона-Абрагама-Баркера відкрив можливості використання методів теорії рідин для опису адсорбції рідин на плоских поверхнях. У 1999 р. він отримав нагороду імені Гільдебранда Американського хімічного товариства за визначний вклад у розвиток теорії рідин та рідких сумішей. Визначальним також є його внесок у теорію подвійного електричного шару, що утворюється на границі розділу електрод-електроліт. Одним із перших Д.Гендерсон зрозумів можливості методу функціоналу електронної густини, що дозволило зробити піонерські першопринципні дослідження про роль електронів електрода на приповерхневі властивості рідини. Дуглас Гендерсон є одним із авторів контактної теореми для профіля густини рідини біля поверхні.

Дуглас Гендерсон автор та співавтор біля 500 публікацій, включно з оглядовими статями, книжками та главами у книгах. Серед них Physical Chemistry: An Advanced Treatise [15 томів, Academic Press, New York (1966-75) ] у співавторстві з Henry Eyring та Wilhelm Jost; Theoretical Chemistry: Advances and Perspectives [6 томів, Academic Press, New York (1973-81)] у співавторстві з Henry Eyring; Chemical Dynamics [Wiley-Interscience, New York (1971)] у співавторстві з Joseph Hirschfelder; Fundamentals of Inhomogeneous Fluids [Dekker, New York (1992); Stochastic Differential Equations in Science and Engineering, у співавторстві з Peter Plaschko World Scientific, Singapore (2006).

Член Нюйоркської та Мексиканської Академії Наук, Дійсний член Американського фізичного та Американського хімічного товариств, Дійсний член Королівського хімічного товариства. Впродовж багатьох років Дуглас Гендерсон підтримує тісні наукові контакти з науковцями Інституту фізики конденсованих систем НАН України. Багато співробітників ІФКС пройшли через наукові стажування в професора Гендерсона та є співавторами численних спільних публікацій. Вперше Д.Гендерсон відвідав Львів у 1989 році. Відтоді він брав активну участь в організації та проведенні міжнародних конференцій у Львові. Зокрема він був співголовою робочої наради під егідою CRDF, що дозволило ряду провідних американських вчених вперше відвідати Україну. У 2004 році за ініціативою Гендерсона у Львові відбулася робоча нарада наукової програми НАТО по м’якій іонній речовині. Дуглас Гендерсон є активним дописувачем та членом редколегії журналу "Condensed Matter Physics", який видаєьтся ІФКС НАН України.