Мови

  • English
  • Українська

Пошук

Синдикація

RSS-матеріал

Ральф Кенна


Райнгард ФолькРішенням Вченої ради ІФКС НАН України від 11 лютого 2019 р. звання Doctor honoris causa присвоєно Ральфу Кенні (Університет Ковентрі, Англія) за дослідження, які дали пояснення скейлінґу та універсальності в складних системах багатьох взаємодіючих агентів, піонерські міждисциплінарні застосування статистичної фізики, а також його особисту ініціативу в різних формах співпраці з Україною та участь в підготовці молодих вчених.

Ральф Кенна народився 27 серпня 1964 р. в м. Атлон (Ірландія). В 1988 р. після здобуття ступеня магістра у Трініті Коледж в Дубліні він отримав грант від Європейської Ради на навчання в аспірантурі в Австрії. У 1993 році захистив з відзнакою докторську дисертацію в Університеті м. Грац. Після цього працював в університеті Ліверпуля (1994-1997) та у Трініті Коледж в Дубліні (1997-1999). Починаючи з 2002 він працює в університеті міста Ковентрі спочатку як старший викладач, а вже з 2012 на посаді професора. Ральф Кенна є одним з співзасновників Дослідницького центру прикладної математики в Університеті міста Ковентрі. Наукові інтереси Ральфа Кенни охоплюють теорію поля, статистичну фізику складних систем та фазових переходів, соціофізику. Його дослідження скейлінгу нулів статистичної суми 2d XY моделі дозволили пояснити особливості переходу Березицького-Костерліца-Таулеса, а знайдені ним співвідношення для логарифмічних поправок до скейлінгу широко застосовуються про дослідженні неперервних фазових переходів. Широковідомі його результати отримані при дослідженні структурно-невпорядкованих систем, нерівноважних моделей при низьких вимірностях, особливостей впорядкування поблизу верхньої критичної вимірності.

Ральф Кенна і його колеги успішно використовують концептуальний апарат і методи статистичної фізики для дослідження складних систем нефізичної природи. Окремо хотілося б підкреслити два тематичні напрямки із широкого спектру зацікавлень Ральфа Кенни, які безпосередньо вплинули на тематичний профіль досліджень нашого Інституту. Кількісні дослідження соціальних явищ та проблем гуманітарних наук, що відомі у світі під терміном «digital humanities», а також наукознавчі розвідки активно здійснюються в ІФКС НАНУ саме у тісній співпраці із Ральфом та його групою. Аналіз соціальних мереж міфологічних героїв, дослідження кореляцій між різними оцінками ефективності наукових колективів та вивчення процесів завантажуваностей наукових статей – над такими та іншими задачами, що донедавна ще вважалися «екзотичними» для фізики, Ральф Кенна працював разом із групою з нашого інституту. Нині вони належать до науки про складні системи, піонером якої в Україні є ІФКС. У журналі, що нині є світовим флагманом у сфері наукометрії – «Scientometrics» - із десятка статей, що мають стосунок до України, більшість містять результати, отримані працівниками ІФКС у співпраці з Ральфом Кенною. Його дослідження ефективності наукових груп в залежності від їх розміру, виконані у співавторстві з колегами з Нансі, набули значного розголосу у масмедіа та вплинули на структуру процедури оцінювання національної науки у Великобританії (REF).

Загалом у співпраці з українськими вченими проф. Кенна опублікував більше 30 робіт. Поряд із англомовними публікаціями, деякі із його статей публікувалися українською мовою (у «Віснику НАН України», «Доповідях НАН України», Журналі Фізичних Досліджень, часописі «Україна модерна»). Професор Кенна є співкерівником першої кандидатської дисертації, що виконувалась спільно в ІФКС НАН України та в університеті Ковентрі (П. Сарканич) і була успішно захищена на першому в Україні спільному англо-українському захисті (co-tutelle).

Він ініціатор і співдиректор Міжнародного коледжу докторантів “Статистична фізика складних систем” (Нансі-Ляйпціг-Львів-Ковентрі) та Співпраці L4, до яких входить і наш інститут. Завдяки ініціативі та підтримці проф. Кенни низка молодих науковців нашого інституту має змогу навчатися і стажуватися за кордоном, виконувати дослідження в рамках міжнародних проектів співпраці (він був співвиконавцем трьох проектів міжнародної співпраці IRSES). Так, лише в рамках згаданих грантів протягом останніх п’яти років ІФКС прийняв 62 колег з-за кордону, та, відповідно, 17 його працівників мали змогу стажуватися у провідних наукових центрах Європи. Ральф Кенна входить до редколегії журналу Condens. Matter Phys., завдяки його ініціативі відбуваються майстерні Math Meets Myth (MMM), він належить до активних організаторів проведення серії щорічних конференцій MECO (Middle European Cooperation in Statistical Physics). Ініціатива MMM знайшла своє продовження у серії майстерень Physics Meets Humanities, що проводить наш інститут.

Робота Ральфа Кенни завжди візначається елегантністю та точністю, що дає змогу успішно вирішувати складні наукові проблеми, а поєднання глибокого розуміння фізики та досвід технічного аналізу допомагають у подоланні перешкод та розширенню існуючих кордонів.